SON DAKİKA
>
Bursa'da Reina operasyonu: 15'i kadın 27 kişi yakalandı

Bursa'da Reina operasyonu: 15'i kadın 27 kişi yakalandı


,
Bursa'da Reina saldırısına ilişkin yürütülen operasyon kapsamında 15'i kadın 27 şüpheli yakalandı. Gözaltına alınan şüpheliler ile İzmir ve İstanbul'da terör örgütü DEAŞ üyelerini, kiraladıkları evlere yerleştirdiği belirlenen iki şüpheliden birinin İzmir'de yakalandığı, diğerinin arandığı öğrenildi.

Bursa'da, İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısıyla  bağlantılı oldukları iddia edilen şüphelilere yönelik operasyonda DEAŞ üyesi  olduğu öne sürülen 15'i kadın 27 şüpheli, beraberlerindeki 29 çocukla yakalandı. Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Ortaköy'deki  saldırının ardından teröristin daha önce Konya'da kaldığı evde yaşadığı  belirlenen bir kişinin Bursa'ya geldiğini belirledi.

 Bu şüpheliyi ve irtibatlı olduğu kişileri takibe alan ekipler, Nilüfer  ve Gürsu ilçelerinde belirlenen 7 adrese, özel harekat polislerinin de  katılımıyla eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 6 evde, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Doğu  Türkistan uyruklu 15'i kadın 27 şüpheli, beraberlerindeki 29 çocukla yakalandı.

Boş olduğu tespit edilen bir evde yapılan aramada ise 40 pasaport, 38  sahte geçici kimlik kartı ile paketlenmiş halde 15 cep telefonu ele geçirildi. Ekipler yaptıkları araştırmada boş evi organizatör oldukları  belirtilen Tacikistan uyruklu M.S. ile N.S'nin kullandığını tespit etti. N.S'nin  İzmir'de yakalandığı, M.S'nin ise halen arandığı öğrenildi.

  Polis, gözaltına alınan kişilerin ifadelerinden ve araştırmalardan  İstanbul, Bursa ve İzmir'deki DEAŞ mensuplarının kaldığı evleri, kendilerini diş  hekimi, doktor, iş adamı, esnaf gibi meslek mensubu olarak farklı isimlerle  tanıtan M.S. ile N.S'nin kiraladığını belirledi. Organizatör olduğu düşünülen M.S'nin yasal ve yasa dışı yollarla  DEAŞ'a katılmak için ülkeye gelen yabancı uyrukluları önce İstanbul'da kiraladığı  evlere yerleştirdiği,  bu kişileri daha sonra kendisi ve N.S'nin kiraladığı Bursa  ve İzmir'deki evlere götürdüğü tespit edildi. Bursa, İstanbul ve İzmir'de kiralanan konutlarda kalan şüphelilerin,  iki organizatörü farklı isim ve mesleklerle tanıdığı belirtildi.

 İzmir'de yakalanan bir şüphelinin ise Ortaköy saldırısını  gerçekleştiren teröristi Bursa'da gözaltına alınan bir kişiyle gördüğünü ifade  ettiği öğrenildi.


Haberin Alındığı Kaynak : www.milliyet.com.tr

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. anasayfa gundem harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.