SON DAKİKA
>
Çocuk Yardımı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Çocuk Yardımı Almak İçin Yapılması Gerekenler


,
Ülkemizde yıllar boyunca yükselmekte olan doğum oranları son yıllar içerisinde giderek durağan bir hal almaya başlamıştır. Devlette bu hususta önlem almak ve doğum oranlarını artırmak için bir takım girişimlerde bulunmuştur. Doğum yapan annenin ilk dönemler daha rahat olabilmesi için çocuk yardımı ve yarım gün çalışma hakkı tanınmıştır.

Her geçen yıl ülkemizin doğum oranları durağanlaşırken devlet bu doğum oranlarının artırılması için bir takım önlemler almaya başladı ve bazı kolaylıklar sunmaya başladı. Bu önlemler ve kolaylıklar kapsamında yeni doğum yapan anneye çocuk yardımı adı altında belirli tutarlarda para ödenecektir.

Söz konusu olan çocuk yardımı ilk çocuk için 300 TL, ikinci dünyaya gelen çocuk için 400 TL ve dünyaya gelen üçüncü ve sonrası çocuklar için ise 600 TL civarında bir çocuk yardımı parası ödenecektir.

Ancak söz konusu olan çocuk yardımından faydalanabilmek için bir takım koşulları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları sıralayacak olursak şu şekilde açıklayabiliriz. İlk olarak anne ve babanın Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Diğer yandan ise çocuk yardımına konu olan doğum olayı neticesinde bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.

Bahsetmiş olduğumuz çocuk yardımı parasından yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı olan gurbetçi vatandaşlarda yararlanabilecektir. Diğer yandan ise anne için ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonrasında gelen çocuklar için ise 6 aylık süre ile yarım gün çalışma imkânı tanınacaktır.

Bu yarım gün çalışılan dönem içerisinde annenin maaşının yarısını işveren diğer yarısını ise İŞ-KUR verecek b sayede kesintisiz olarak maaş alacaktır. Söz konusu olan çocuk yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının tüm illerde bulunan müdürlüklerine giderek gerekli başvuru işlemini yapabilirsiniz.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. anasayfa gundem harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.