SON DAKİKA
>
Devlet, 500 bin baş sığır ithal edecek

Devlet, 500 bin baş sığır ithal edecek


,
Bakanlar Kurulu Kararı ile Et ve Süt Kurumu'na 31 Aralık 2017 tarihine kadar 500 bin baş canlı hayvan ithalatı için yetki verildi.

Ali Ekber YILDIRIM

İZMİR - Geçen yıl olduğu gibi 2017'de de sıfır gümrükle sığır ithalatını sadece devlet yapacak. Bu konuda ilk karar alındı. Karara göre, Et ve Süt Kurumu damızlık hariç olmak üzere besilik ve kasaplık 500 bin baş canlı hayvan ithalatını sıfır gümrükle yapacak.

Bu ithalatla Türkiye 2016'da olduğu gibi bu yıl da sığır ithalatında Avrupa'da birinci dünyada ise Amerika'dan sonra ikinci olacak.

Resmi Gazete'de yayınlandı

İthalat Kararnamesi, 31 Aralık 2016 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı. Bakanlar Kurulu, "Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğünce Kullanılmak Üzere Canlı Hayvan İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar" ile Et ve Süt Kurumu'na 31 Aralık 2017 tarihine kadar 500 bin baş canlı hayvan ithalatı için tarife kontenjanı açıldı. Geçen yıl, Et ve Süt Kurumu'na önce 400 bin baş canlı hayvan ithalatı için sıfır gümrükle ithalat yetkisi verilmiş, 24 Kasım 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 100 bin baş daha ilave edilmişti. Böylece 2016 ve 2017'de sadece Et ve Süt Kurumu'na 1 milyon baş damızlık olmayan (besilik ve kasaplık) sığır ithalatı için yetki verildi.

Damızlık için TİGEM'e yetki verilecek

Sıfır gümrükle damızlık sığır ithalatı için 2016'da 150 bin baş, damızlık koyun ve keçi ithalatı için ise 20 bin baş ithalat yetkisi Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü(TİGEM)'ne verilmişti. Damızlık ithalatı konusunda 2017 için henüz bir karar çıkmadı. Ancak, yakın zamanda damızlık ithalatı için de tarife kontenjanı açılması ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü(TİGEM) yetki verilmesi bekleniyor.


Haberin Alındığı Kaynak : www.dunya.com

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. anasayfa gundem harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.