SON DAKİKA
>
Yeni Kimlikler Nasıl Alınır?

Yeni Kimlikler Nasıl Alınır?


,
Ülkemizde Cumhuriyetin kurulmasından bu yana uzunca bir süre kullanılan kimlik kartları 2017 yılının başından beri yeni kimlik kartları ile değiştirilmeye başlandı. Yeni uygulanmaya başlanan kimlik kartı uygulaması eski kimliklere göre çok daha güvenli olmaktadır. Peki, yeni kimlik kartını nasıl alabilirim? Cevabı haberimizde…

Bildiğiniz gibi bir yıl kadar önce vatandaşların kullanmakta oldukları nüfus cüzdanlarının değişmesi yönünde bir karar alındı. Bu karar üzerine yeni kimlik kartları için çalışmalar başlatıldı ve çalışmaların neticesinde ilk olarak belirlenen pilot illerde yeni kimlikler verilmeye başlandı ardından ise 2017 yılının başından itibaren tüm ülkede dağıtılmaya başlandı. Söz konusu olan yeni kimlikler çipli olmasından ötürü güvenlik açısından daha iyi sonuçlar sunmaktadır. Söz konusu olan yeni kimlikleri almanın yolunu ise hemen açıklıyoruz.

Eski nüfus cüzdanınız ile birlikte son 6 aylık süre içerisinde çekilmiş olan ICAO standartlarına uygun olan 1 adet biyometrik fotoğraf istenmektedir. Yeni kimlik için başvuru esnasında kişilerin biyometrik verileri, parmak izleri, parmak damar izleri ve son olarak ta el ayası damar izleri her iki elden alınmaktadır. Söz konusu olan biyometrik verilerin alınamaması halinde de neden alınamadığı gerekçesi sisteme kayıt ediliyor.

Yeni kimlikler için başvuru alma esnasında kişilere kimlik doğrulamak için PIN ve PIN bloke olması halinde bu blokenin kaldırılmasını sağlayacak olan PUK bilgilerini barındıran bir zarf teslim edilmektedir. Diğer yandan ise 15 yaşını doldurmuş olan her birey yeni kimlik kartı için başvurularını bir başına yapabilir. Bunun yanı sıra ise 15 yaşını doldurmamış çocukların kimlik kartlarının üzerinde kimlik bilgileri bulunmuyor fakat başvurusunu yapan ebeveyni tarafından talep edilmesi durumunda her yaşta olan çocuğun fotoğrafı kimlik kartına basılabiliyor.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. anasayfa gundem harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.